neljapäev, 13. august 2020

TÕSTAME SEADUSLIKU SEKSUAALSUHTE VANUSEPIIRI 16-ELUAASTALE TAGASI



Olen arvamusel et seadusliku seksuaalsuhte vanusepiir tuleb tõsta vähemalt 16-eluaastale, eelkõige selleks et politsei saaks seksuaalkalduvustega isikud vastutusele võtta. Praegune seadusega lubatud olukord mil nt 54-aastane saab astuda suguühtesse 14-aastasega, pole normaalne. 

Aeg-ajalt kerkib avalikkuses üles mõni pedofiiliaga seotud juhtum. Politsei uurib, prokurör süüdistab, rahvas taunib. Pedofiilias süüdistatav üritab end välja keerutada, tuues näiteks põhjuseks, et tüdruk või poiss väitis end olevat vanema kui ta tegelikult oli. Mis on see vanus, kust alates on laps valmis alustama seksuaalelu, ning kas see arv, mida peab õigeks seadusandlus, on ikka kooskõlas moraalinormidega?

Lastele meeldib mängida oma tegelikust east vanemaid, ent nad on siiski veel lapsed. Me peame meeles pidama, et igal noorel on õigus oma lapsepõlvele ning iga läbielamine, olgu füüsiline või vaimne, mõjutab noore inimese edaspidist elu. 14-aastane on bioloogiliselt valmis seksuaalsuhteks, kuid ta pole seda sotsiaalses mõttes. Täiskasvanu seksuaalsuhe 14-aastasega, kui sellega ei kaasne vägivalda ja ärakasutamist, on seaduse silmis lubatud alates 2002. aastast. Enne seda oli seadusega sätestatud vanusepiir 16 eluaastat.

Euroopa riikides on täiskasvanu ja alaealise vahelise seksuaalsuhte seaduslik vanusepiir keskmiselt 15.5 eluaastat, seega on Eestis kehtestatud vanusepiir alla Euroopa keskmise. Miks parlament 18a. tagasi vanusepiiri langetama pidi, annab alust erinevateks spekulatsioonideks.

Eesti seksuaaltervise liit avaldas 2013. aastal oma koduleheküljel seisukoha, et seksuaalelu alustamise legaalne vanus peaks olema 16 eluaastat senise 14 eluaasta asemel, eapiiri alandati analüüsi ning ühiskondliku diskussioonita. «Vanuse tõstmise peamiseks põhjuseks on vajadus kaitsta lapsi – nii poisse kui tüdrukuid – täiskasvanutepoolse seksuaalse ärakasutamise eest, sest arenguliste iseärasuste tõttu ei ole erinevas eas teismelised võimelised ennast ise kaitsma,» ning ESL seisukoht püsib tänaseni sama.

2017. aastal esitas EKRE fraktsioon riigikogule eelnõu, mis oleks tõstnud lubatavat seksuaalsuhte vanusepiiri 16. eluaastale:  Seaduseelnõu järgi oleks lapsporno valmistamise ja alla 16-aastase seksuaalse ahvatlemise eest ette nähtud rahaline karistus või kuni kümneaastane vanglakaristus ning korduva sarnase kuriteo eest kuni viisteistkümneaastane vangistus. Kui 18-aastane astub suguühtesse noorema kui 14-aastasega või vanem kui 21-aastase isik noorema kui 16-aastasega, siis oleks karistus kuni viis aastat vangistust -  suurde saali eelnõu ei jõudnudki ning praegune valitsuskoalitsioon pole vanusepiiri tõstmist kokku leppinud. 

Olen arvamusel et seadusliku seksuaalsuhte vanusepiir tuleb tõsta vähemalt 16-eluaastale, kuigi isiklikult tõstaksin selle 18-eluaastale, eelkõige selleks et politsei saaks seksuaalkalduvustega isikud vastutusele võtta. Olemata ise lapsevanem, mõistan erinevad katsed seksualiseerida alaealisi, hukka.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar